Ez a bénulás az arckifejezésért felelős izmok mozgatását beidegző ideg, a VII. agyideg részleges bénulása. Általában csak az egyik arcfelet érinti, vagyis féloldali. A bénulás következtében a mimikai izmok gyengébben működnek, ez az arcnak asszimmetrikus megjelenést ad.
A betegség kialakulhat bármely életkorban, de gyakrabban jelentkezik cukorbetegségben, várandósság alatt, nátha vagy influenza esetén, gyengébb immunrendszer mellett. Rendszerint nem jár maradandó károsodással, kezelés nélkül is meggyógyulhat néhány hét alatt. A kezelés célja a gyógyulási idő megrövidítése és a maradandó idegkárosodás megelőzése, kockázatának csökkentése. Súlyosabb esetben célszerű felkeresni a neurológiai szakrendelést. Nagyon lényeges a kiváltó ok meghatározása, mert a parézis lehet centrális is, ami az agytörzs egy részét érintő károsodást jelent. Az agytörzs károsodását pedig infarktus, tályog vagy daganat is okozhatja.
Tehát a kiváltó okok elkülönítése igen fontos! A Bell-féle parézis tipikus jele a száj elhúzódása az ép oldalra, miközben a szemhéj szűkebb a sérült oldalon, a szemhéj lóg. Emellett a nyelv elülső részén az ízérzés is gyengülhet. Az elváltozás nem jár fájdalommal, ezért a beteg sokszor észre sem veszi, a környezete figyelmezteti vagy a tükör előtt látja az eltérést. A parézis mértéke az enyhétől a súlyosig terjedhet, a teljes bénulást perifériás faciális paralízisnek nevezzük.
A betegség oka még nem tisztázott teljes mértékben. Állhat a hátterében vírusfertőzés /pl.herpes simplex vírus, mely az ajakherpeszt is okozza/. A perifériás faciális parézis diagnózisa fizikális neurológiai vizsgálattal megállapítható - az arcizmok működése alapján. Egyéb vizsgálatok is szóba jöhetnek más betegségek kizárása céljából /pl.koponyatörés, daganat, fertőzés, stroke…- ezek a betegségek is okozhatják az arcidegek gyengeségét, bénulását/. Terápiájában a gyulladáscsökkentő készítményeket jó hatékonysággal használhatjuk, de a rövid ideig szedett szteroidok is csökkentik a duzzanatot és a gyulladást /Prednisolon/.
Vírusellenes szerek /pl.acyclovir, famcyclovir/ csökkenthetik az idegkárosodás mértékét, amennyiben vírusos eredetről van szó. Az arc elektromos ingerlése is alkalmazható, ezzel a megbénult izmok visszafordíthatatlan rövidülése előzhető meg. Nagyon fontos, hogy a szem külső felszínét megvédjük a kiszáradástól, mivel a pislogás elégtelen az érintett oldalon. A szem kiszáradása pedig a szaruhártya elfekélyesedéséhez vezethet, ami később látáskárosodást okoz. Mindez műkönny használatával előzhető meg!