Creutzfeldt-Jakob betegség

A "CJB" egy ismeretlen eredetű, ritka előfordulású, halálos kimenetelű betegség. A központi idegrendszer sorvadása. Tulajdonképpen a szarvasmarháknál előforduló szivacsos agyvelőgyulladás /"kergemarha-kór"/embereknél megjelenő formáját nevezzük CJB-nek. A betegséget 1920-ban figyelték meg és írták le először. Idegrendszeri boncoláskor az agyállomány szivacsos ritkulását tapasztalták, innen származik a betegség elnevezése is. A CJB általában 50-75 éves korban jelentkezik, családi halmozódás és öröklődés is előfordulhat. A betegség fertőző, amire 1974-ben és 1975-ben derült fény./Egy szaruhártya-átültetés során, illetve fertőzött idegsebészeti eszközök, elektródák által is tovább terjedt a kór./ 1985-ben egy fertőzött emberi agyból kivont növekedési hormon adásával mintegy 60 ember fertőződött, majd halt meg. A CJB gyakorisága: 1 eset/1-2 millió ember. A családi halmozódás génhibára vezethető vissza. A betegség egy új variánsa a szarvasmarháról emberre terjedő forma a CJDnv, mely Európában /főleg Nagy-Britanniában/ fordult elő, eddig kb. 100 esetben. Hazánkban 2003-ban fordult elő egyetlen eset. Az esetek mintegy 85 %-a szórványos előfordulású, 10 % lehet örökletes, 5 % pedig iatrogén ártalom, vagyis orvosi beavatkozás következménye.

A kórképet sokáig vírusos eredetűnek gondolták, de a betegség során nem tudtak kimutatni vírusos immunológiai jeleket. 1997-ben Prusiner fedezte fel, hogy a vírusnál kisebb, fehérjékből álló részecskék, a "prionok" okozhatják a betegséget. Ezek a fehérjék normál esetben is jelen vannak a sejteken, de a betegség során kóros formává alakulnak át. /a PrPc PrPsc -vé alakul, melynek oka valószínűleg génhiba./ A családi halmozódást ez a génhiba magyarázhatja. A betegség lappangási ideje akár 20 év is lehet, viszont iatrogén ártalom /orvosi beavatkozás/ esetén ez az idő lényegesen lerövidülhet. Ez attól függ, hogy hol jut a fertőző prion a szervezetbe. Közvetlen agyi fertőzésnél a lappangási idő pár hónap, de perifériás fertőzéskor /pl.hormoninjekció/ ez az időszak több év is lehet.

A CJB tünetei a következők:

  • depresszió
  • álmatlanság
  • tudatzavarok
  • a beteg bizsergést érez, amely hangyamászáshoz hasonló /paresztézia/
  • emlékezetkiesés /Alzheimer-kórnak diagnosztizálhatják tévesen!/
  • koordinációs zavarok a mozgásban.

Előrehaladott állapotban:

  • értelmi leépülés /demencia/
  • akaratlan rángó mozgások
  • vakság
  • másodlagos fertőzések kialakulása: tüdőgyulladás, felfekvés, szepszis stb.. 

A CJB diagnózisa elsősorban az EEG-vel /elektroenkefalográfiával/ állítható fel, mert ez kóros hullámokat mutat. Ezután fontos a beteg megfigyelése, obszervációja, valamint a kontroll EEG vizsgálatok végzése. A pontos diagnózis azonban csak a beteg halála után, boncoláskor mondható ki, az agyszövet szövettani elemzése után. Szűrővizsgálat a betegségre jelenleg még nem áll rendelkezésre, és sajnos nem gyógyítható! A beteget megfelelően kell ápolni, fájdalmát csillapítani. Fájdalomcsillapításra ópium-származékokat használnak, görcsoldásra clonazepamot. A betegség a leggondosabb ápolás és kezelés mellett is végzetes, a beteg a súlyosságtól függően pár hónapon belül, legfeljebb 1-2 éven belül meghal.

Mivel a betegség járványtana még nem ismert teljesen, a megelőzés lehetőségei is igen szűkösek. Nagyon fontos az állategészségügyi szabályozások szigorú betartása és a a fertőzött állatok elkülönítése, sz.e. elpusztítása. Nem javasolt a nyers vagy "angolos" húsételek fogyasztása, várandósság idején pedig különösen ügyelni kell erre! Elengedhetetlen a húsüzemi dolgozók megfelelő munkavédelmi oktatása és védőruházat, védőfelszerelés használata, mivel bizonyított a vérrel történő fertőzés lehetősége.

Neurológia magánrendelés
Budapest
Elérhetőségek
Rendelés
  • A budapesti rendelés 2024. szeptember 15.-től megszűnt, ugyanakkor a pécsi rendelés változatlanul elérhető továbbra is, ahol várom kedves régi és új betegeimet: 
  • Rendelő:
  • 7621 Pécs, Mária utca 47., fsz. 1.
Információk
    Időpont kérés, ill. egyeztetés kizárólag csak telefonon keresztül lehetséges.