A nyakizmok tónusos, nem akaratlagos görcse a torticollis spastica,
mely kényszertartást okoz. Felnőttkorban a kialakulásának oka ismeretlen. Ritkán lehet kimutatni háttérbetegséget.
Ilyenek lehetnek pl.:
hyperthyreosis /pajzsmirigy túlműködés/
basalis ganglionok betegsége
tardív dyskinesia /akaratlanul ismétlődő céltalan mozgásformáknyelvöltögetés,hunyorgás,grimaszolás,kézlendítés,szájcsücsörítés, szemhéj gyors becsukása stb…/
központi idegrendszeri fertőzés
nyak-csont-izomzat daganata.
A torticollis a helyi, fokális disztóniák közé tartozik, az akaratlan izomösszehúzódások kényszermozgásokat és tartási rendellenességeket okoznak. Ez az állapot krónikus, és majdnem minden életkorban kialakulhat. /Általában 30-60 év között kezdődik./ Nőknél valamivel gyakoribb az előfordulása, fokozatosan alakul ki. Legtöbbször az egyik oldali fejbiccentő -és trapézizmot érinti, mely következtében a fej az ellenkező oldal fele fordul, a nyak az azonos oldal fele hajlik. A torticollis lehet enyhe fokú, de súlyossá is válhat, akár egy életen át is tarthat. Ilyenkor mozgáskorlátozottságot okoz a folyamatos tartási zavar miatt. De az is előfordul, hogy spontán gyógyulás következik be 5 éven belül. Alvás közben nincsenek aktív izomgörcsök.
Ritkán más izmokat is érinthet a betegség:
arc
állkapocs
szemhéj
kézizmokat.
A torticollis kezelésének lehetőségei:
Amennyiben a fej és a nyak ortopédiai elváltozása korrigálható, műtét jön szóba, mely a tüneteket valószínűleg megszünteti.
Az ismeretlen eredetű torticollis vagy az idegi eredetű izomgörcsök maradandó elváltozássá válhatnak.
Teendők ilyenkor:
Fizikoterápia, izommasszázs /ezek a kezelések csak rövid időre csökkentik a spazmust/.
Gyógyszerek alkalmazása: anticholinerg szerek és benzodiazepinek használhatók a fájdalomcsillapítás mellett
izomrelaxánsok, triciklikus antidepresszánsok /ezek kevésbé hatékonyak/
botox injekció adható a nyakizomba /ez a betegek 70 %-ában hatásos/. Az injekcióval szemben a szervezet ellenanyagokat termelhet, ilyenkor a Botox hatása megszűnik.
idegsebészeti műtéti megoldások is léteznek, mikor az érintett nyakizmok idegeit átvágják, emiatt az izmok ereje gyengül, végül ezek az izmok megbénulnak.
Ritkán pszichiátriai kezelésre is szükség van, amennyiben a görcsök bizonyíthatóan pszichés eredetűek vagy stressz hatására fokozódnak. Ilyenkor alkalmazható a pszichoterápia vagy a hypnosis.