A betegség diagnózisa reflexvizsgálatból, érzésvizsgálatból és izomerő-vizsgálatból áll. Hangvilla-vizsgálatkor a beteg vibrációérzését ellenőrzik. EMG /elektromiográfia/és ENG /elektroneurográfia/ vizsgálat a következő lépés, amelyekkel az idegek vezetési sebességét tudják mérni. Szükség van laborvizsgálat elvégzésére is, mely során ellenőrzik a vérképet, vércukorszintet, B12 vitamin szintet, TSH szintet /pajzsmirigy-funkciót/, valamint a veseműködésre utaló paramétereket. Ha mérgezés gyanúja áll fenn, különböző toxikológiai vizsgálatokat is el kell végezni.
A betegség első tünete a lábon, lábujjakon kezdődik, majd onnan halad a károsodás felfelé. Kézen ugyanez a helyzet, a tünetek az ujjaknál kezdődnek és haladnak felfelé, a váll irányába. Amennyiben a tüneteket kiváltó ok a cukorbetegség, elsődleges feladat a vércukorszint egyensúlyban tartása. Ha az ok az alkoholfogyasztás, akkor a teljes absztinencia a cél a B1 vitamin pótlása mellett. A kórképet kezelni csak tünetileg lehet, oki terápiája nem létezik!
Nagyon fontos a testmozgás, torna, az izmok folyamatos erősítése. Speciális fájdalomcsillapítókra is szükség lehet. A nem-szteroid fájdalomcsillapítók ilyenkor hatástalanok. A betegségben használhatók egyes antiepilepsziás szerek, antidepresszánsok, melyek alkalmasak lehetnek a neuropátiás fájdalmak csillapítására. /Ezek a gyógyszerek úgy hatnak, hogy áthangolják az agy fájdalomérző területét./ A legsúlyosabb esetekben kábító hatású fájdalomcsillapításra is szükség lehet. A kialakult neuropátia a kezelés ellenére sem fordítható vissza, általában továbbhalad az állapot. Az előrehaladását lassítani azonban lehet. A betegség megelőzése csak úgy lenne lehetséges, ha a kiváltó okot tudnánk megelőzni /pl.cukorbetegséget/,vagy a már kialakult betegséget megfelelően kezeljük. Ugyanez igaz a túlzott alkoholfogyasztásra is, melyet szintén kerülni kell!