A betegség elnevezése görög eredetű /szemhéj+görcs=ellenőrizhetetlen izomösszehúzódás/. A kifejezés alkalmazható bármilyen szemhéjrángásra, tic-re, rendellenes pislogásra - a kiváltó októl függetlenül. Kiváltó oka sok minden lehet, pl.szemszárazság, Tourette-szindróma, antipszichotikus gyógyszerek mellékhatása, egyéb betegségek.. A szemhéjgörcs általában egyre fokozódó pislogással, irritációval kezdődik.
Kezdetben kiválthatja a fáradtság, túl erős fény vagy érzelmi feszültség. A tünetek később egyre gyakrabban jelentkeznek a nap folyamán. Alvás közben ezek a rángások szünetelnek. Egy feladatra való koncentrálás csökkentheti a szemhéjgörcsök gyakoriságát. A betegség előrehaladtával a rángások olyan erőteljessé válnak, hogy a beteget gyakorlatilag megvakítják! A szemhéjak zárva maradhatnak akár órákig is.
A blepharospasmus oka a basalis ganglionok /törzsdúcok/ abnormális működése. Ezek az idegsejtek az agyban a koordinált mozgás irányítását végzik. A zavar valószínűleg az idegsejtek közötti kommunnikációt segítő ingerületátvivő anyagokat érinti. A betegség legtöbbször kiváltó ok nélkül, spontán jelentkezik. Azt megfigyelték, hogy a szemhéjgörcsöt igen gyakran megelőzi a szemszárazság. Ebből arra következtetnek, hogy a szemszárazság provokálhatja a szemhéjrángások kialakulását. A blepharospasmus kezelése nem egyszerű. A gyógyszerek legtöbbször csak rövid időre enyhítik a tüneteket, ráadásul nem is hatásosak minden betegnél. Ezért nagy türelmet és hosszú időt igényel a kielégítő kezelés kialakítása.
Hatóanyagok, melyeket alkalmazni lehet:
diazepam
benztropine
trihexyphenidyl
baclofen
clonazepam
levodopa
carbamazepine
amantadine
bromocriptine.
Ezek a gyógyszerek kizárólag szoros neurológiai kontroll mellett alkalmazhatóak, a beteg nem változtathat az adagoláson, nem hagyhatja abba önkényesen a gyógyszerszedést! A betegség jelenlegi leghatásosabb gyógymódja a botulinumtoxin inj. használata. Ilyenkor a szem körüli izmokba kis mennyiségű toxint
injekcióznak, mely általában 3 hónapra megszünteti a panaszokat. A kezelést 3 havonta ismételni kell.
A szemhéjgörcsön és valamennyi mozgási rendellenességen a stressz nagy mértékben ront! Emiatt a stressz csökkentése, kiiktatása sokat segít a betegségek javulásában. /Ebben a pszichológus is segíthet./ Kézenfekvő megoldás lehet a napszemüveg használata is. Ez megvédi a szemet a túl erős fénytől, valamint az önkéntelen rángásokat is elrejti mások elől.
A hatékony kezelés megtalálásáig a beteg szociálisan elszigetelődhet másoktól. /Fél attól, hogy a szemhéjrángás bármikor kialakulhat: vezetés közben, társaságban, sport közben…emiatt sokszor otthonülővé válik/. Nagyon fontos a család és a barátok támogatása, a rendszeres neurológiai kontroll, valamint az előírásszerű gyógyszerszedés!